Křesťanské Vánoce

Pozdrav primátorky města Brna, JUDr. Markéty Vaňkové

JUDr. Markéta Vaňková

Vážení obyvatelé brněnské diecéze,

řeklo by se, že Vánoce zná každý a každý se na ně těší. Ale zdá se mi, že úplně neplatí ani jedno.

Jako děti jsme nemohli dospat očekáváním a s nadějí a netrpělivostí jsme otevírali okénka adventního kalendáře den po dni. Dospělé také zpravidla postihují potíže se spánkem, ale z jiného důvodu. Stihnu napéct cukroví? Kdy mám uklidit, aby to vydrželo až do pátku? Kde vzít inspiraci a peníze na dárky? Pokud se naše mysl zaobírá pouze těmito otázkami, je vidět, že nadcházející svátky vlastně neznáme. A čím jsme starší, tím se na ně těšíme méně.

Projekt Křesťanský advent a Vánoce a všechny zapojené kostely a modlitebny chtějí naše myšlenky vést jiným směrem. Ukazují cestu k Bohu, k sobě samým, k našim předkům i k naší rodině a blízkým lidem. K potěše své i druhých.

O Vánocích máme unikátní příležitost odemknout bránu času a nahlédnout až ke kořenům naší civilizace. Díky vánočním tradicím a zvykům se propojujeme s generacemi svých rodičů, prarodičů a praprarodičů. Sledování pohádek a vůně, které se linou naší domácností, v nás probouzejí už dávno zapomenuté dítě. A konečně, je to ta pravá chvíle, kdy můžeme říct své mámě a tátovi, partnerovi, dětem a blízkým lidem, že je máme rádi. Pomocí dárků i slov. Objetím i svou přítomností. Kéž by takových chvil bylo v našem životě co nejvíc.

Přeji vám Vánoce veselé a šťastné, slavnostní a rodinné, hojné a pokojné.

 

Markéta Vaňková

primátorka statutárního města Brna