24.12. 15:00 - 17:00 |
Možnost prohlídky betléma |
25.12. 08:00 - 11:00 |
Možnost prohlídky betléma |
26.12. 16:00 - 18:00 |
Možnost prohlídky betléma |
31.12. 15:00 - 17:00 |
Možnost prohlídky betléma |
1.1. 08:00 - 11:00 |
Možnost prohlídky betléma |
K Hornickému beltému umístěnému ve sboru CČSH v Příbrami Slavení Vánoc roku 1938 příbramskou náboženskou obcí bylo poznamenáno smutkem z "Mnichova". Národ prožíval pocit opuštěnosti, který však mnohé z bratří a sester vyburcoval k ještě větší semknutosti s tím, který nás neopustí nikdy. Láska k Bohu a národu si opět nacházela nejpřednější místo v životě věřících Církve československé (husitské). Patřil mezi ně i horník Emanuel Trnka, dlouholetý člen Rady starších, kde zastával funkci náhradníka revizora účtů. Konec třicátkých let zastihl bratra Trnku již v důchodovém věku - narodil se v dubnu 1869. K jeho láskám patřila hudba a řezbářství, které má na Příbramskou dlouholetou tradici v podobě ze dřeva vyráběných jesliček. V roce 1937 uzrála v jeho mysli představa zhotovit pro nedávno otevřený sbor Mistra Jakoubka ze Stříbra dřevěné hornické jesličky. V zápise ze schůze Rady starších je napsáno: "Jesličky ve sboru, dar bratra Trnky, byly postaveny a těší se všeobecné oblibě." V dalším roce se dozvídáme, že jesličky byly dokončeny a s úspěchem byly o Vánocích vystaveny podruhé. Definitivní podobu pak získaly v květnu 1939 a nejen děti si je mohly a mohou každoročně prohlédnout od půlnoční bohoslužby do Hromnic - Uvedení Páně do chrámu. V letošním roce 2021 jsme díky finanční podpoře města Příbram jesličky zcela a decentně osvítily tak, aby poskytli návštěvníkům lepší pohled a možnost fotografování. Ve vánočním období také vystavujeme tradiční figurkový vyřezávaný betlém, který naše NO obdržela darem před mnoha lety. Instalace tohoto betlému je vždy pro děti z farních rodin krásný zářitek, u kterého si povyprávíme o betlémksém příběhu a zazpíváme koledy. Tím u nás začínají ty pravé Vánoce. V roce 2024 budeme mít ve sboru M. Jakoubka ze Stříbra CČSH instalovaný ještě jeden beltém, a to 2D, čili vystřihovaný z papíru, který pro nás sestavili členky Tvořivých dílen, což je charitativní organizace žen seniorek, které vykonávají svoji činnost pletení a háčkování pod naší Náboženskou obcí. Tento betlém bude umístěn na kolmých panelech a rozloze 300x123 cm. Přijďte se podívat!
WWW: http://www.noccsh-pribram.estranky.cz
Adresa kostela: Prokopská
GPS: 49°41'2.763"N, 13°59'29.454"E
Kontaktní osoba pro Křesťanské Vánoce: Jana Skořepová, Dis.
Návaznost na dopravu:
Sbor CČSH Mistra Jakoubka ze Stříbra Církve československé husitské v Příbrami na Březových Horách
Ulice: Prokopská
Město: Příbram - Březové Hory
Spojení MHD: autobus č. 3,10- viz řády MHD Příbram na www.idos.cz
Spojení z Prahy: Po R 4 (Strakonická), exit 41 (Skalka), odbočit doprava (směr Příbram), silnice I. třídy č. 18 - mění se v ulici Evropská - po ní až na kruhový objezd - zde druhá odbočka vpravo - ulice Husova - po ní až k 2. světelné křižovatce - zde zahnout doleva na náměstí J.A. Alise. zde zahnout doleva do Prokopské ulice - kolem kostela sv. Vojtěcha ŘKC Prokopskou ulicí vzhůru - po pravé straně Sbor M. Jakoubka ze Stříbra CČSH.
SBOR CÍRKVE ČESKOSLOVENSKÉ HUSITSKÉ Mistra Jakoubka ze Stříbra na Březových Horách
Sbor byl postaven v r. 1936 ve funkcionalistickém slohu dle návrhu architekta S.Vachaty.
Ve věži 30 m vysoké je rozhledna, z níž se otevírá krásný pohled na Příbram a okolí, i na vzdálené brdské lesy. Z původních tří zvonů ve věži byly dva zvony odvezeny a zničeny ve II. světové válce. V současné době je ve sboru jediný zvon, který je pojmenován po prvním patriarchovi naší církve Dr. Karlu Farském. Hlas tohoto zvonu zve po léta k nedělním bohoslužbám a setkáváním ve sboru.
Sbor je památný a krásný, hlásá se v něm Boží slovo, uskutečňují se zde i koncerty a další akce, je centrem naší husitské církve zde a je stálou ozdobou města Příbrami.
Interiér - reliéfy, sochy, vnitřní vybavení: Uvnitř sboru je obřadní prostor s kněžištěm, v jehož průčelí je umístěn velký světelný kříž, který spočívá symbolicky na kamenech z dolů Vojtěch na Březových Horách a z města Stříbra. Sbor odráží hornickou příbramskou tradici. Uvnitř je ozdoben reliéfy V. Šáry a V. Antoše, které jsou vsazeny do čelních stěn kněžiště. Zobrazují identické postavy zakládajících členů zdejší náboženské obce znázorňující: Přijímání podobojí v husitské církvi s Mistrem Jakoubkem ze Stříbra, kazatelem v kapli Betlémské a nástupcem M. J. Husa a druhý s promítnutím do současnosti, na němž je zobrazen první místní farář prof. Kalous. Dva další reliéfy zobrazují „Pláč exulantů po Bílé Hoře“ s J. A. Komenským a „Radost z osvobození 28. 10. 1918“ s T. G. Masarykem. Proroctví J. A. Komenského: „Věřím Bohu, že po přejití vichřic hněvu vláda věcí tvých k tobě se zase navrátí, ó lide český“ zde přetrvalo čas nesvobody a došlo k jeho naplnění dnes.
V předsíni i uvnitř sboru je umístěno kolumbárium, v němž jsou uloženy ostatky mnoha našich věřících.
Kostel - Sbor Mistra Jakoubka ze Stříbra Církve československé husitské v Příbrami na Březových Horách předběhl dobu. Slovo Boží je v něm předáváno všem, kdo jej chtějí slyšet. Všem, kteří po všechna léta vstupovali a vstupují, aby vzpomínali, prosili, slovem i zpěvem děkovali, a na usmíření a v oběť chvály Páně podobojí způsobu přijímali a učili se v lásce a pravdě žít a konat.
Pravidelné bohoslužby každou neděli od 9.00 h. a ve svátky a významné dny.
Příbram II - Svatá Hora, bazilika Nanebevzetí Panny Marie – 2,8 km
Milín, kostel sv. Petra, Slivice – 6,2 km
Pičín, kostel Narození Panny Marie – 9,6 km
Odhad vzdálenosti vzdušnou čarou.