Křesťanské Vánoce
Vánoce budou – navzdory koronaviru – i v roce 2020!

Vánoce budou – navzdory koronaviru – i v roce 2020!

8. 10. 2020 | Praha

V roce 2020 je celý svět zasažen realitou pandemie. I v této atmosféře však přichází zima a s ní jedinečný čas Vánoc. Jaké budou letošní Vánoce?

V tomto podivném roce před námi stojí těžko předvídatelné situace zimních dnů. Ale ať se epidemie vyvine jakkoli, nenechme si Vánoce, tento drahokam rodinného života, ukrást. I kdyby byly skromnější než jindy, přesto se můžeme sejít jako rodina, myslet na nejbližší a mluvit s nimi. Ale pozvedněme také své duše a pojďme ven, do míst, které nám Vánoce připomenou! Můžeme přece zajít do kostela, třeba i mimo bohoslužby, pozdravit naše blízké, byť jen krátce… Nedopusťme zkrátka, aby se Vánoce staly jen jedním z mnoha všedních dnů roku pouze proto, že jsme sužováni koronavirem!

 

Bez bouřlivých oslav?

Slovo, které v minulých letech nejčastěji kvůli množství jídla, dárků a hodin u televize české Vánoce charakterizovalo, bylo „hojnost“. Zdá se, že právě ona bude letos alespoň částečně odsunuta do pozadí. Dokážeme prožít hezké chvíle bez bujarých oslav, bez velké společnosti, nebo bez dnů strávených na chatách či v horských střediscích? Zábava se stala největší oblastí, kterou pandemie zasáhla. Právě tato skutečnost klade současnému světu nejpalčivější otázku: z jakých zdrojů radosti čerpáme, abychom mohli skutečně normálně žít? Co dělat, když je těžké nebo nemožné sejít se, společně jíst, pít, tančit?

Vánoce jsou důležitým svátkem zejména pro děti. Samozřejmě je mohou celé prožít u svých počítačů či u televize, ostatně jako řadu jiných dnů. Máme jim ale právě v letošní atmosféře co nabídnout?

 

O čem jsou Vánoce?

Vánoce, tento zvláštní svátek, nám připomínají jedinečnou událost narození Ježíše. Křesťané ho považují za Zachránce, který smířil člověka s Bohem. Po staletí však byly Vánoce v naší zemi především svátečním časem vyhrazeným pro rodinu. Mnohdy se slavily docela chudě, bez dárků a velkých hostin, ale v rodinném kruhu, kdy byly spojeny s bohoslužbami nebo milými symboly, jakými je postavení stromečku či betlému…

 

Co budeme dělat?

V této chvíli nevíme, jaká bude během Vánoc panovat situace. Nepřejeme si, aby nás postihlo něco nepříjemného či dokonce závažného. Avšak právě tváří v tvář všem omezením mohou pro nás letošní Vánoce být intenzivní výzvou, abychom je prožili naplno jako rodinné svátky naděje a pokoje. Ať v těchto dnech, kdy může být spolu celá rodina, do ní vstoupí smír, odpuštění a přátelství. Vánoce jsou nabídkou, výzvou, vzácným časem. Právě v takových chvílích se člověka dotýká Bůh.


Další aktuality

Křesťanské Vánoce.cz budou bohatší

Křesťanské Vánoce.cz budou bohatší

18. 11. 2020 | ČR

Blíží se čas Vánoc a zanedlouho rozsvítíme první svíčku na adventním věnci. V letošní těžko předvídatelné situaci si lze jen stěží představit, jak budou advent a Vánoce probíhat.

více …

Přihlašování Betlémů pro pražskou diecézi spuštěno

Přihlašování Betlémů pro pražskou diecézi spuštěno

1. 10. 2020 | Praha

Přihlašování kostelů pro letošní projekt Křesťanské Vánoce bylo spuštěno. Kostel, resp. betlém je možné přihlásit až do 31. října 2020, abychom stihli zpracovat všechny potřebné údaje do brožurky, která se skládá z pražských betlémů. 

více …