Křesťanské Vánoce
Biskupství v Ostravě vystaví originální betlémy z přírodnin a odpadových materiálů

Biskupství v Ostravě vystaví originální betlémy z přírodnin a odpadových materiálů

19. 12. 2023 | Ostrava-Opava

Letos uplyne 800 let od postavení prvního betlému a na oslavu toho s výročí vyhlásilo ekocentrum Hubert soutěž pro školy. Úkolem bylo vytvořit betlém z přírodnin a materiálů, které by se běžně staly odpadem. Navíc velikost betlému byla limitována krabicí od bot. Originální dětské výrobky vystaví Biskupství ostravsko-opavské.

„Přihlásilo se 40 tříd z 28 škol a každá z nich zvolila zcela originální zpracování. V betlémech jsou použity například šišky, staré látky, bambus, noviny i dřevo nebo obaly od vajíček,“ popisuje hotové výrobky Michaela Kvašňovský Holubová, manažerka ekocentra.

Školy, které se soutěže účastní, mají šanci vyhrát libovolný program pro svou třídu v hukvaldském ekocentru. Hukvaldský biskupský environmentální resort se věnuje inovativnímu vzdělávání v přírodních vědách. Součástí nabízených vzdělávacích programů je venkovní bádání, zkoumání v laboratoři a kreativní tvoření. „O třech vítězích rozhodne losování, které zveřejníme 20. prosince na webových stránkách www.ekohubert.cz,“ upřesňuje Kvašňovský Holubová.

Do soutěže se přihlásily školy z celého Moravskoslezského kraje. „Nejdelší cestu k nám měl betlém z Jindřichova, který se nachází blízko polských hranic,“ přibližuje manažerka ekocentra s tím, že nejbližší škola, pokud by vyhrála, by mohla přijít pěšky ze sousední obce Kozlovice. Do soutěže se přihlásila i Základní škola Václavovice. „Naše třída je převážně chlapecká. Většina hochů jsou fotbalisti s odhodláním vyhrát každou soutěž, a přestože obvykle není naší silnou stránkou tvoření a vyrábění, naše soutěživost nám dodala veškerou trpělivost potřebnou k vytvoření betlému,“ říká učitelka Marie Pastrňáková. Základ figurek tvoří roličky toaletního papíru. Žáci využili staré silonky a duté vlákno k vycpání hlaviček postav i k vyhotovení ovečky. Ježíšek je vyrobený z jednorázové plastové štamprle. Postavičky jsou oblečené do starých odstřižků látek a mají přilepené vlasy ze staré vlny nebo zbytků kožešin. „Využili jsme i dva roky starou papírovou sopku, která původně sloužila k chemickým pokusům a už dlouho se válela na skříni, kde čekala na další využití,“ popisuje zpracování Pastrňáková.

Betlém patří neodmyslitelně k Vánocům a také jde o nejrozšířenější vánoční zvyk. Tuto tradici založil v roce 1223 svatý František z Assisi v italské Umbrii. Přivedl se svými přáteli do jeskyně živého osla i vola, a proměnili ji v kapli. V tomto betlémě pak kněz sloužil první vánoční půlnoční mši.

Na betlémy ve stylu zero waste se mohou zájemci přijít podívat do vestibulu budovy Biskupství ostravsko-opavského v centru Ostravy ještě před vánočními svátky ve středu 20. 12. a ve čtvrtek 21. 12. od 9 do 15 hodin. Do konce roku je pak otevřeno ještě 30. prosince od 13 do 15.30 hodin. V novém roce bude výstava otevřena 3. a 4. ledna od 9 do 15 hodin.


Další aktuality

Svátek Tří králů

Svátek Tří králů

2. 1. 2024 | ČR

Jako nedílná součást vánoční doby se 6. leden tradičně slaví jako svátek Tří králů. Připomíná událost z Matoušova evangelia, kdy se narozenému dítěti Ježíši přijdou poklonit učenci z východu, kteří nepatří k izraelskému národu a nevyznávají jejich náboženství.

V tomto čase se také vydává na koledu několik desítek tisíc koledníků Tříkrálové sbírky, jejíž výtěžek využije Charita na pomoc nemocným a potřebným.

více …

Živý betlém má 800 let

Živý betlém má 800 let

14. 12. 2023 | ČR

V letošním roce oslavíme výročí 800 let od okamžiku, kdy mohli lidé spatřit historicky první živý betlém.

více …

Svatá Lucie

Svatá Lucie

13. 12. 2023 | Brno

Svatá Lucie pocházela ze Syrakus. Proti její vůli ji rodiče zaslíbili bohatému mladému pohanovi. Matka, až po svém uzdravení na přímluvu sv. Agáty, se smířila s přáním Lucie, která chtěla žít v celibátním zasvěcení Kristu. Snoubenec ale nesouhlasil. Za Diokleciánova pronásledování ji udal jako křesťanku. Byla odsouzena k násilné prostituci, a protože byla od ní uchráněna zázračnou silou, byla údajně oslepena a probodnuto jí hrdlo.
 

více …

Kdo byl svatý Mikuláš

Kdo byl svatý Mikuláš

5. 12. 2023 | Brno

Svatý Mikuláš se narodil kolem r. 270 v řeckém Patrasu. Kolem roku 300 se jako mladý muž stal biskupem v Myře (Turecko). Brzy poté tam začalo pronásledování křesťanů. I Mikuláš se dostal kolem r. 310 do zajetí a byl v žaláři těžce trýzněn. Ještě poznamenán mučením, vystoupil r. 325 na Nicejském koncilu. Více se o jeho životě a působení s jistotou neví. Je známo už jen přibližné datum biskupova úmrtí: 6. 12. mezi roky 345 a 351.

více …

Svatá Barbora

Svatá Barbora

4. 12. 2023 | Brno

Svatá Barbora patří mezi svaté mučednice s nemalým významem, o kterých se však nedochovalo spolehlivých písemných zpráv. Žila a zemřela v Nikomédii jako panna a mučednice. Splnila se na ní Ježíšova předpověď, že "nepřítelem člověka bude jeho vlastní rodina". (Mt 10,36)

                                                                                    

více …

Advent a Vánoce 2023

Advent a Vánoce 2023

1. 11. 2023 | ČR

Již od první adventní neděle 3. prosince 2023, která otevírá období příprav na čas Vánoc, se můžete těšit na aktuální informace o adventních a vánočních programech, které pro vás farnosti a sbory připravily.

více …